Keď sa rozhodujete pre stavbu domu, vyberáte si nielen jeho veľkosť, ale aj typ strechy. Na výber je dnes hneď niekoľko typov. Okrem plochej môžete zvoliť aj pultovú, sedlovú alebo polvalbovú strechu. Každá z nich má svoje výhody, ale aj zopár nevýhod, o ktorých by ste mali vedieť. Aké sú základné typy striech a ktorá z nich je pre vás najlepšia?
Plochá strecha
Plochá strecha patrí medzi veľmi obľúbené typy. Je typická nielen pre rodinné, ale aj pre bytové domy. Na prvý pohľad sa môže zdať, že je úplne rovná a bez akéhokoľvek sklonu. V skutočnosti však nejaký sklon predsa len má, ktorý je maximálne 10°. Tento sklon umožňuje efektívne odvádzanie dažďovej vody.
Výhodou plochej strechy je možnosť využitia na vytvorenie terasy alebo zelenej strechy. Jej nevýhodou je väčšia náchylnosť na únik vody.
Vedeli ste, že…
…na plochú strechu sa veľmi dobre inštalujú solárne panely? Predstavuje tak výbornú voľbu, ak by ste si chceli vytvárať svoju vlastnú energiu zo slnečných lúčov.
Pultová strecha
Pultová strecha má jednu sklonenú rovinu a odkvapovú hranu. Na rozdiel od plochej má sklon väčší ako 10°. Spravidla sa využíva pri stavbe prístreškov, užších budov alebo domov na hranici pozemku.
Najväčšou výhodou pultovej strechy je jej jednoduchosť výstavby a menšie tepelné straty v porovnaní s členitejšími strechami. K mínusom patrí vznik nízkych stropov v prípade, že je sklon strechy príliš vysoký.
Sedlová strecha
Sedlová strecha disponuje dvoma šikmými rovinami, ktoré tvoria písmeno „A” a v súčasnosti je veľmi populárna. Jej výstavba je jednoduchá a finančne nie je náročná, pretože na ňu nie je potrebné veľa stavebného materiálu.
Sedlová strecha nemá veľa nevýhod. Zväčša sa za ne považuje strohý vzhľad a to, že v oblastiach so silným vetrom môže mať problémy.
Valbová strecha
Valbová strecha je zložená zo štyroch šikmých plôch. Najčastejšie sa využíva pri domoch v tvare „L”. Jej výhodou je, že odtok vody rozdeľuje do štyroch smerov, čo je výhodné najmä pri prívalových dažďoch. Valbová strecha je tiež stabilná a dokáže odolať silnému vetru.
K nevýhodám valbovej strechy patrí jej náročnosť na výstavbu, čo znamená, že bude stáť viac, ako napríklad sedlová strecha.
Polvalbová strecha
Polvalbová strecha je variáciou valbovej strechy, pričom hlavný rozdiel spočíva v menšej výške jej bočných valbov. Predstavuje tak zlatú strednú cestu medzi klasickou valbovou a sedlovou strechou.
Polvalbová strecha má jednoduchú konštrukciu a je lacnejšia. Umožňuje pridanie balkónov alebo okien do bočných stien. Jej nevýhodou je, že nedokáže príliš dobre odolávať silnému vetru.
Stanová strecha
Stanová strecha, známa aj ako ihlanová, je zvyčajne tvorená štyrmi plochami, ktoré sa zbiehajú do stredového vrcholu. V niektorých prípadoch však môže mať strecha viac strešných plôch.
Stanové strechy sú najčastejšie zastúpené pri stavbách so štvorcovým pôdorysom. Vyznačujú sa vysokou odolnosťou voči vetru a vytvárajú pomerne veľké podkrovie. Na druhej strane sú stanové strechy zložitejšie na výstavbu, a preto je ich výstavba drahšia.
Členitá strecha
Členitá strecha vyzerá zaujímavo a skvele dopĺňa dom. Je charakteristická kombinovaním viacerých typov striech do jednej, zvyčajne sedlovej, valbovej a stanovej.
Keď sa rozhodnete pre členitú strechu, mali by ste mať na pamäti, že je konštrukčne najnáročnejšia. Práve preto za ňu zaplatíte najviac. Okrem toho musíte počítať aj s väčšími tepelnými stratami.
Pre ktorú z možností sa rozhodnúť?
Medzi najpopulárnejšie riešenia v súčasnosti patria plochá, pultová a sedlová strecha, ktoré sú ideálne pre takmer všetky rodinné domy. Okrem toho majú mnohé výhody a ich konštrukcia nie je vôbec náročná.
Pred výberom jedného z typov striech si o nich zistite bližšie informácie a porovnajte ich. Ak si svojím výberom nie ste istí alebo potrebujete poradiť, kontaktujte nás. Radi sa s vami stretneme a pomôžeme vám.