Územné rozhodnutie v praxi. Ako ho vybavíte?

Rozhodli ste sa postaviť rodinný dom? V tom prípade nezabúdajte na viacero vecí, ktoré musíte vybaviť. Jednou z nich je územné rozhodnutie, bez ktorého nemôžete začať so stavbou. Čo vlastne územné rozhodnutie je, prečo je dôležité a ako si ho vybaviť?

Čo je územné rozhodnutie?

Územných konaní, resp. rozhodnutí, je viacero. Na stavbu domu si budete musieť vybaviť rozhodnutie o umiestnení stavby. Toto rozhodnutie vydáva príslušný stavebný úrad a určuje, či a za akých podmienok je možné realizovať plánovanú stavbu. Okrem toho tiež vymedzuje časovú platnosť rozhodnutia a požiadavky na to, čo má obsahovať projektová dokumentácia.

Územné rozhodnutie platí vo všeobecnosti dva roky. V prípade líniových stavieb tri roky. Stavebný úrad však môže určiť aj dlhšiu lehotu.

Rada odborníka

Na rozhodnutie o umiestnení stavby budete potrebovať súhlas vlastníka pozemku. Bez neho môže stavebný úrad vydať rozhodnutie len vtedy, ak sa daný pozemok dá na navrhovaný účel vyvlastniť.

Kedy nepotrebujete územné rozhodnutie?

Podľa stavebného zákona územné rozhodnutie nepotrebujete na:

  • stavby, ktorých podmienky na umiestnenie podrobne rieši územný plán zóny,
  • drobné stavby,
  • stavebné úpravy a udržiavacie práce,
  • stavby, ktoré budú v uzavretých priestoroch už existujúcich stavieb, ak sa nemení ich vonkajšie ohraničenie a výškové usporiadanie priestoru,
  • reklamné stavby.

V prípade, že sú podmienky jednoznačné, môže dôjsť aj k tomu, že príslušný stavebný úrad zlúči územné konanie so stavebným. Deje sa to najmä pri jednoduchých stavbách, nadstavbách alebo prístavbách.

Ako požiadať o územné rozhodnutie?

Ešte predtým, ako začnete riešiť územné rozhodnutie, vyžiadajte si od stavebného úradu územnoplánovaciu informáciu. Podľa nej zistíte, či na pozemku môžete svoj projekt realizovať. Ak áno, podajte písomnú žiadosť o územné rozhodnutie. Na jej základe vám stavebný úrad do 7 dní od doručenia žiadosti oznámi začatie konania.

Podľa vyhlášky 453/2000 Z. z. musí návrh na vydanie územného rozhodnutia obsahovať nasledujúce údaje:

  • meno, priezvisko (názov) a adresu (sídlo) navrhovateľa,
  • predmet územného rozhodnutia so stručnou charakteristikou územia a spôsobu jeho doterajšieho využitia,
  • zoznam všetkých známych účastníkov územného konania,
  • druhy a parcelné čísla pozemkov podľa katastra nehnuteľností s uvedením vlastníckych a iných práv, ktorých sa územné rozhodnutie týka, parcelné čísla susedných pozemkov a susedných stavieb,
  • súhlas vlastníka pozemku, ak nemá navrhovateľ k pozemku vlastnícke alebo iné právo a pre navrhované opatrenie sa pozemok nedá vyvlastniť,
  • údaje o splnení podmienok určených dotknutými orgánmi štátnej správy, ak boli obstarané pred podaním návrhu.

K žiadosti, resp. návrhu nezabudnite priložiť tieto dokumenty:

  • situačný výkres súčasného stavu územia v dvoch vyhotoveniach na podklade katastrálnej mapy so zakreslením predmetu územného rozhodnutia a jeho polohy s vyznačením väzieb (účinkov) na okolie,
  • dokumentácia pre územné rozhodnutie v dvoch vyhotoveniach vypracovaná oprávnenou osobou,
  • rozhodnutia, stanoviská, vyjadrenia, súhlasy, posúdenia alebo iné opatrenia dotknutých orgánov štátnej správy a obce,
  • záverečné stanovisko o posúdení vplyvu stavby alebo činnosti na životné prostredie, alebo rozhodnutie zo zisťovacieho konania, ak bolo vydané,
  • doklady o rokovaniach s účastníkmi územného konania, ak sa konali pred podaním návrhu.

Po podaní žiadosti zaplaťte správny poplatok. Ten je pre fyzické osoby vo výške 40 € a pre právnické osoby vo výške 100 €.

Stavebný úrad má 30 dní na to, aby vám doručil písomné rozhodnutie. V niektorých komplikovanejších situáciách sa táto doba môže predĺžiť na 60 dní.

S územným rozhodnutím vám radi pomôžeme

Zdá sa vám vybavenie územného rozhodnutia komplikované a neviete, ako na to? Kontaktujte nás. Okrem vybavenia tejto povinnosti vám poradíme aj s financovaním nehnuteľnosti či s jej samotnou stavbou.

Návrat hore