Hrubá stavba je pojem, ktorý sa v stavebníctve používa pravidelne. Nie každý však presne vie, čo všetko tento termín zahŕňa. Ak vás to zaujíma alebo plánujete stavbu domu, ste na správnom mieste. Pripravili sme pre vás všetky dôležité informácie, ktoré potrebujete vedieť.
Čo je hrubá stavba?
Hrubá stavba je široký pojem, ktorý pre každého môže znamenať niečo iné. Nie je totiž presne definovaná v zákonoch či iných normách. Vo všeobecnosti však môžeme povedať, že zahŕňa základné stavebné prvky bez akýchkoľvek estetických úprav. Zvyčajne ide o nosné obvodové steny, vnútorné steny, stropy, základovú dosku, strešnú konštrukciu a odkvapy.
Niektorí do hrubej stavby zaraďujú aj inštaláciu okien, parapetov a vchodových dverí.
Hrubá stavba domu je kľúčovou súčasťou celej budovy, no z hľadiska obývateľnosti je to len jeden z mnohých krokov, ktoré je potrebné podniknúť. Aby ste v nehnuteľnosti mohli neskôr bývať a plne ju využívať, nesmiete zabudnúť ani na interiérové vybavenie, inštalácie, izoláciu a ďalšie úpravy.
Koľko stojí hrubá stavba?
Cena hrubej stavby závisí od mnohých faktorov, ako sú veľkosť domu, zvolený materiál, členitosť stavebného pozemku, počet poschodí a podobne. Zároveň na ňu vplýva aj to, či dom staviate sami, alebo za pomoci odborníkov.
Vo väčšine prípadov hrubá stavba predstavuje tretinu až polovicu celkových nákladov.
Fázy výstavby
Hrubú stavbu môžeme rozdeliť do štyroch základných fáz:
- vytýčenie stavby
- spodná stavba,
- vrchná stavba,
- zastrešenie.
Ak ste začali stavať dom koncom leta alebo na jeseň, pamätajte, že žiadna z týchto fáz nesmie pred zimou zostať nedokončená. Celý proces si preto dobre naplánujte. Ak si myslíte, že niektorú z fáz nestíhate dokončiť, radšej ju ani nezačínajte.
Rada odborníka
S hrubou stavbou by ste mali začať v období, keď nočné teploty neklesajú pod 5 °C. Ideálnym časom sú mesiace od apríla do októbra. Pred zimnou sezónou hrubú stavbu zakryte, napríklad provizórnym krovom alebo strechou.
Vytýčenie stavby
Toto je kľúčová fáza celého stavebného procesu, slúžiaca na určenie priestorovej polohy vašej nehnuteľnosti. Základom pre vytýčenie je projektová dokumentácia, pričom tento úkon môže vykonávať iba oprávnená osoba, zvyčajne geodet.
Vo väčšine prípadov geodet vyznačuje priestorovú polohu železnými roxormi alebo priamo na stavebné lavičky.
Spodná stavba
Súčasťou spodnej stavby je tzv. základová doska, ktorá zvyčajne pozostáva z betónových pásov. Tieto pásy by mali byť uložené do nezamŕzajúcej hĺbky, aby sa predišlo zdvihnutiu konštrukcie v dôsledku zamŕzania zeminy.
Na konci tejto fázy nezabudnite zabezpečiť spodnú stavbu hydroizoláciou a izoláciou proti radónu. S tým vám skvelo pomôžu asfaltové pásy.
Vrchná stavba
Vrchná stavba zahŕňa všetky práce nad úrovňou terénu. Patrí sem výstavba:
- nosných stien, stĺpov a ďalších konštrukčných prvkov, ktoré nesú celú váhu budovy,
- stropov,
- priečok, ktoré rozdeľujú vnútorný priestor nehnuteľnosti.
Zastrešenie
Do tejto fázy patria všetky práce spojené so strechou. Zahŕňa to vytvorenie krovu, inštaláciu strešnej krytiny, tepelnú izoláciu strechy a jej odvodnenie pomocou dažďových žľabov a odkvapov.
Nechať alebo nenechať hrubú stavbu vymrznúť?
Aj napriek moderným technológiám a minimalizácii mokrých procesov sa stále odporúča nechať hrubú stavbu vymrznúť. Týmto spôsobom murivo vyschne, ustáli sa a dodatočne dotvaruje, čo môže predísť vzniku trhlín.
Na hrubej stavbe zbytočne nešetrite
Hrubá stavba predstavuje základ celého vášho domu. Ak sa v budúcnosti chcete vyhnúť rôznym problémom, napríklad so statikou, neváhajte nás kontaktovať. Radi sa s vami stretneme, preberieme všetky vaše predstavy a dohodneme sa na ďalších dôležitých detailoch.