Základom pre dlhú životnosť vášho domu je kvalitná hrubá stavba

Hrubá stavba je kľúčovou súčasťou každej nehnuteľnosti. Výrazne ovplyvňuje jej životnosť, stabilitu aj bezpečnosť. Pri realizácii hrubej stavby môžete využiť viacero materiálov. Populárne sú najmä tehla, pórobetón a drevo, no stretnete sa aj s rôznymi alternatívnymi riešeniami. Ktoré to sú a na čo všetko myslieť v súvislosti s hrubou stavbou?

Čo všetko zahŕňa kvalitná hrubá stavba?

Na začiatok je dôležité povedať, že presná definícia hrubej stavby neexistuje. Názory na to, čo všetko je jej súčasťou, sa preto môžu líšiť v závislosti od toho, aké zdroje čítate alebo s akým odborníkom danú tému preberáte.

Aby ste však mali lepšiu predstavu, vo všeobecnosti sa za hrubú stavbu považujú základné stavebné prvky, ktoré nemajú žiadne estetické úpravy. V praxi to znamená, že sem môžu patriť:

  • nosné obvodové steny,
  • vnútorné steny,
  • základová doska,
  • strešná konštrukcia,
  • odkvapy a iné.

Prečo by mala byť hrubá stavba kvalitne spracovaná?

Hrubá stavba by mala byť kvalitne spracovaná z niekoľkých dôvodov. Tými hlavnými sú:

  • Základ nehnuteľnosti – súčasťou hrubej stavby sú všetky nosné prvky domu. Tie musia byť dostatočne pevné, aby uniesli celú váhu stavby a zaistili jej stabilitu.
  • Nemožnosť výmeny – hrubú stavbu nemôžete len tak vymeniť alebo zrekonštruovať. Mala by sa preto stavať tak, aby vydržala dlhé roky, ideálne desaťročia.
  • Poveternostné podmienky – dom bude v priebehu rokov odolávať dažďu, silnému vetru, snehu, mrazom či horúčavám. Ak by jeho hrubá stavba nebola dobre spracovaná, mohli by ste sa stretnúť s rôznymi finančne nákladnými problémami.
  • Tepelná a zvuková izolácia – hrubá stavba, ktorá je vytvorená z kvalitných materiálov, zaručuje dobrú tepelnú aj zvukovú izoláciu, čo je kľúčové pre pohodové bývanie.
  • Zachovanie hodnoty – dom s dobrou hrubou stavbou si zachováva hodnotu, čo oceníte v prípade, že sa ho o niekoľko rokov rozhodnete predať.

Aké materiály vybrať na hrubú stavbu?

Na kvalitnú hrubú stavbu môžete použiť viacero materiálov. Najväčšie zastúpenie majú:

  • Tehla – jeden z najpoužívanejších stavebných materiálov, ktorý má výborné izolačné vlastnosti, je pevný, odolný a má dlhú životnosť. Niektorí doň nechcú investovať, pretože je drahší, no rozhodne sa oplatí. Potvrdia vám to aj budovy, ktoré majú desiatky rokov a dodnes bez problémov stoja.
  • Betón – ďalší pevný materiál, ktorý je obľúbený v stavebníctve. Neposkytuje síce takú tepelnú izoláciu ako tehla, no má veľmi dobrú odolnosť voči vode, vetru a iným externým faktorom.
  • Pórobetón – veľmi dobre sa s ním pracuje, pretože má nižšiu hmotnosť ako tehla a betón. Okrem toho je výborným tepelným a zvukovým izolantom a má rovný povrch, ktorý sa ľahko omieta.
  • Drevo – flexibilný a ekologický prírodný materiál, s ktorým sa stretnete napríklad pri montovaných drevodomoch. Má výborné izolačné vlastnosti, dobre sa s ním pracuje a vytvára príjemnú atmosféru, ktorú neposkytne žiadny iný materiál.

Samostatnou kategóriou sú alternatívne riešenia, ako napríklad korok. Ten poteší najmä tým, že je ekologický a vie výborne izolovať teplo aj zvuk. Ďalej je vysokoodolný a má dlhú životnosť. Menšou nevýhodou je vyššia cena.

Tip

Z ďalších alternatív môžeme spomenúť aj drevovláknité dosky, slamu, celulózu, konope alebo hlinu. Mnohé z týchto materiálov sa pri stavbe domu kombinujú s tradičnými riešeniami, ako je tehla či betón.

Na stavbu domu nemusíte byť sami

Stavba domu môže vyzerať náročne a zdĺhavo. Keď však máte dobrého stavebného partnera, všetko je oveľa rýchlejšie a jednoduchšie. Či už ste na 100 % rozhodnutí, že chcete stavať dom, alebo nad tým len uvažujete, kontaktujte nás. Radi sa s vami stretneme a porozprávame sa o možnostiach, ktoré máte.

Návrat hore